Якісний посів кукурудзи – запорука високих урожаїв 24 бер 2016

Василь Москалюк,

представник відділу розвитку технологій,

ТОВ «Монсанто Україна»

 

На сьогоднішній день для отримання високих урожаїв гібридів кукурудзи необхідно враховувати всі найдрібніші деталі у кожній технологічній операції.

 Деякі з цих деталей вимагають вкладення коштів, а деякі – безкоштовні, але саме вони відіграють важливу роль у технологічних процесах і саме про них ми поговоримо в подальшому. Посів кукурудзи – це важливий процес і допущення помилок під час нього можуть призвести до значного зниження врожайності. Саме тому ми маємо приділяти велику увагу цій технологічній операції, незалежно від того чи використовує фермер сівалки точного висіву, чи користується сівалками вакуумного або механічного типу. ​

Сьогодні сівалки вакуумного типу все більше і більше застосовуються в господарствах. Вони дають змогу покращити якість сівби, а саме:

• провести більш точний висів;

• створити ідеальне насіннєве ложе;

• забезпечити рівномірну глибину посіву;

• гарантувати однакову відстань між насінинами в рядку та багато іншого, завдяки чому можна досягти отримання дружних сходів та їх гомогенності по всьому полю.

 

Точний висів

 

 

У разі використання сівалок точного висіву, де застосовується електропривід для регулювання норми висіву, коментарів та зауважень зазвичай дуже мало. При використанні сівалок іншого типу, обов’язковими заходами є перевірка зношеності зірочок та наявність повного їх комплекту. Це дозволить правильно і точно встановити передаточне число, яке відповідатиме заданій нормі висіву. Для сівалок механічного типу також важливо перевіряти ступінь натягу ланцюга між зірочками, відповідність дисків із зазначеною кількістю отворів. Перевірка на цілісність ущільнюючих резинових кілець у висівних апаратах та підтікань на масляних шлангах дасть змогу дотримувати та зберігати однаковий тиск турбіни, що забезпечить рівномірну норму висіву. Параметри налаштування, які відповідатимуть заданим умовам, для таких сівалок можна отримати, використовуючи стенд METER MAX.

METER MAX – стенд, на якому проходить перевірка висівних апаратів та налаштування оптимальних параметрів (швидкість руху сівалки та кількість обертів турбіни), для зменшення двійників та пропусків при посіві того насіння кукурудзи, яке наявне в господарстві. На цьому стенді можна зробити перевірку майже 90% висівних апаратів усіх виробників сівалок.

 

 

 

 

Створення ідеального насіннєвого ложа

 

Звичайно, передпосівний обробіток ґрунту відіграє основну роль для створення ідеального насіннєвого ложа. Проте нам потрібно не забувати про такі моменти як зношеність одного з дисків або ж обох дисків. Ці фактори, а також наявність люфта в точці кріплення висівного апарату до рами сівалки, можуть призвести до погіршення насіннєвого ложа та швидкого зношення деталей сівалки. Простим вирішенням такого питання є прохід сівалки по твердому покриттю (як приклад, асфальт) на відстань 1-2 м. Після чого ми зможемо побачити чітку картину проблематики і вирішити, що потрібно робити.

 

 

 

 

 

Рівномірна глибина посіву

 

Корегування глибини посіву залежить від багатьох чинників , таких як залягання вологи в ґрунті, його температура, маса 1000 насінин гібрида та ін. Варто зазначити, що незважаючи на те, на яку глибину сіяти було прийняте рішення, вона має бути однаковою при посіві. Такі прості речі як перевірка пружин навантаження для кожного сошника, рухомість підшипника на опорному колесі, наявність кліпсів фіксації та регулювання глибини, надасть змогу оптимально відрегулювати глибину посіву і допоможе запобігти втраті врожаю. Слід зазначити, що висока швидкість агрегату по ґрунту, який мав поганий обробіток, зазвичай призводить до порушення глибини залягання насіння.

На фото 1 і 2 чітко прослідковується різниця у вигляді качанів і урожайності. Фото 1 – однакова глибина посіву і рівномірний розвиток рослин. Фото 2 – сівалка рухалася з високою швидкістю і обробіток ґрунту був низької якості. У деяких випадках різниця врожайності може досягати 3 т.

 

Однакова відстань між насінинами в рядку

 

2014 року в одному з господарств агрохолдингу «Астарта» у Полтавській області нами було закладено дослід на визначення впливу різних густот на формування врожаю, а також вплив нерівномірності розміщення рослин при різних густотах. На графіку 1 можна ознайомитися з результатами, які ми отримали по гібриду ДКС4795 – це урожайність при 100% рівномірності розміщення рослин, 99% та 97% рівномірність розміщення рослин у рядку.

Як бачимо з отриманих даних, зниження рівномірності розташування рослин у рядку на 3% може призвести до втрати врожаю понад 0,5 т. Фото 3 і 4 демонструє 100% рівномірне розміщення рослин, де також були отримані найвищі дані з урожайності. Як бачимо, велика кількість факторів при посіві впливає на успішність вирощування кукурудзи. У наших руках мінімізувати всі ризики і неточності та отримати максимальні результати з урожайності.