Монсанто, як компанія світового агросектору, ставить перед собою високі завдання. Зокрема, щороку збільшувати врожайність основних культур у світі, заощаджувати дефіцитні ресурси, поліпшувати рівень життя фермерів.
Українські сільгоспвиробники рухають Україну шляхом аграрного прогресу. І FARM PROGRESS SHOW 2015 присвячено тим інструментам, інноваційним продуктам і технологіям, які дозволять впевнено вийти на провідний світовий рівень агровиробництва
Кажуть, що найкраще всього запам’ятовується те, що кинулось у вічі наостанок. Так вже трапилось, що остання експозиція, котру я відвідав на грандіозному заході-виставці на Полтавщині, була присвячена елементам точного землеробства. І можна стверджувати, що FARM PROGRESS SHOW 2015 в цілому, всі продукти, рішення та технології, щедро показані «Монсанто» – це точні, вивірені кроки, які мають вивести наше сільськогосподарське виробництво на якісно новий рівень. Україна має величезний потенціал, щоби стати провідною аграрною країною світу.
Правильна орієнтація
«Зараз найкраще місце, де я міг опинитися, – це Україна, – говорить новий генеральний директор компанії «Монсанто» в Україні Джастін Лі Вулф. – Вона може трансформуватися на такий самий високий рівень, як кукурудзяний пояс США: вирощувати якісно і дешево, швидко і потужно експортувати. Це місія, яку ми хочемо разом здійснити». Із тим, що перетворити Україну на провідного сільськогосподарського виробника спільно нам під силу, згодні всі учасники FARM PROGRESS SHOW. Сама «Монсанто» переживала багато трансформацій, зокрема, з суто хімічного гіганта стала провідною насіннєвою компанією. І зараз черговий етап у розвитку – досягнення максимально повної орієнтації на клієнта. У компанії наголошують на основних трьох чинниках розвитку: партнерство, інновації в усіх технологічних рішеннях і продуктивність. Усі три складові спільного успіху були продемонстровані на цьогорічному FARM PROGRESS SHOW.
Продуктивне сімейство гібридів
На демонстраційних ділянках були представлені 27 гібридів із ФАО від 170 до 460 у фазі повної стиглості. Незважаючи на погодні виклики, представники селекції «Монсанто» викликають щире захоплення. У цих ґрунтово-кліматичних умовах лідером з урожайності (поки що біологічної) – 121,6 ц/га – став новий блокбастер ДКС 4014. Майже не відстав від нього представник середньоранньої групи ДКС 3415 із 118,5 ц/га. Фахівці відзначають також гібриди ДКС 3472 – 116,6 ц/га, ДКС 4408 – 113,6 ц/га, ДКС 4964 – 112,7 ц/га та ДКС 3795 – 112,5 ц/га. Як говорить керівник відділу з розвитку технологій ТОВ «Монсанто Україна» Юрій Джура, із селекційними досягненнями «Монсанто» Полтавщина демонструє вражаючі результати: стає лідером за обсягами вирощування кукурудзи, валовим збором та середньою врожайністю. Портфоліо гібридів кукурудзи, що здобуло заслужене визнання в аграріїв, поповнилося вельми перспективними новачками. Вже наступного року п’ять нових гібридів виходять на ринок. Фахівці компанії підкреслюють, що найсучасніші та інноваційні продукти тепер реєструються водночас із їх реєстрацією в Євросоюзі. Так, справжньою зіркою ринку засяє дуже посухостійкий, стабільний, максимально придатний для інтенсивних технологій вирощування ДКС 3623. Світле майбутнє пророкують також таким новим гібридам, як ДКС 4717 та ДКС 3939. Високі світові стандарти виробництва компанії скрізь однакові. І гібриди, кваліфіковано вироблені компанією в Україні, нічим не поступаються закордонним. Порівняння ділянок, де було висіяне насіння вітчизняного та імпортного виробництва, засвідчили, що біологічна врожайність гібридів українського походження показує перевагу в рамках похибки досліду. Зокрема, ДКС 3472 перевищив імпортного співбрата на 11 ц/га, ДКС 3511 – на 7 ц/га та ДКС 4590 – майже на 6 ц/га. Загалом, українське виробництво насіння за багатьма ключовими показниками посідає лідерські позиції порівняно з іншими країнами-виробниками. Високі польові стандарти якості, потужна виробнича платформа, перехід до прямої співпраці з вирощування, розвиток системи зрошення – це ті досягнення «Монсанто», які дозволять Україні здобути славу насіннєвої житниці Європи.
Розмай технологічних рішень
Такого розмаїття дослідів, практик та агрономічних підходів до вирощування кукурудзи не побачиш ніде в Україні. «Тут варто все оглянути, починаючи з повної лінійки гібридів та нових дослідів із застосуванням інокулянту ТОРК СТ, впливу основного обробітку ґрунту та інші, – говорить агроном інноваційного центру «Монсанто» Микола Балан. – Є низка дослідів із препаратами, ділянки з різними строками сівби, швидкістю та глибиною посіву, впливу густоти і ширини міжрядь на врожай, впливу різних форм азотних добрив, навіть того, як градобій впливає на врожайність». А заради унікальних модельних дослідів із розвитку кореневої системи ошатно одягнуті аграрії не цуралися навіть спускатись у двометрову яму. Справді, дослідне поле «Монсанто» не мало собі рівних за глибиною розкриття всіх тем, пов’язаних з вирощуванням кукурудзи. Олексій Стеценко, директор із маркетингу і стратегічного розвитку компанії «Монсанто Україна», підкреслює: «Дуже мало компаній відкрито діляться підсумками дослідів, як розмір насіння впливає на врожайність. Ми відважилися закласти такі досліди і відкрито показати результати. Переконалися: навіть насіння з мінімального порогу, яке є в «Монсанто», – це 220 г маси тисячі насінин, теж дає такі ж рослини і результати, як і насіння масою 300 г». Тішила око чисельних учасників заходу і представлена на полі історична ретроспектива вирощування кукурудзи у світі, починаючи з 1927 року і до наших часів. Дуже цікаво було поглянути, як зростала врожайність з одного гектара протягом років. І зазирнути в уже недалеке майбутнє: на 2030 рік урожайність гібридів кукурудзи ДЕКАЛБ збираються довести до 16 т/га. У цьому, напевно, свою роль зіграє насіння «Монсанто», вироблене і в Україні. Фахівці «Монсанто», відповідаючи на безліч запитань біля ділянок і спеціальних стендів, наголошували: «Ми не нав’язуємо однозначних рішень, а робимо все для того, щоб ви могли зважено і компетентно обрати ті підходи, які оптимальні саме для ваших господарств». Але, звісно, вказували на помилки, наприклад, із загущенням посівів, замалою чи завеликою глибиною посіву тощо. Серйозна увага на дослідних полях приділялась і таким складовим успішного культивування кукурудзи, як добрива та фунгіцидний захист від провідних виробників. Мало гарний урожай виростити – слід ще гарно його зібрати. Фахівці «Монсанто» акцентували увагу на такому агротехнологічному прийомі, як десикація. Вже добре відомий препарат Раундап Макс зареєстровано на десикацію на кукурудзу, виключаючи ділянки гібридизації. Головне завдання цього прийому на кукурудзі – зменшити вологість зерна. І тут дуже важливо правильно обрати фазу, в яку треба провести обробку. Якщо раніше, ніж слід, то будемо мати недомолот і щупле насіння. Пізніше – не буде належного ефекту. Фахівці радять проводити десикацію, коли вологість зерна складає 29‑32%, а в самій зернині з’являється «чорна точка», яка свідчить про закінчення всіх фізіологічних процесів в рослині.
Братство захисту
У сім’ї засобів захисту рослин теж поповнення. Селективний гербіцид Гвардіан Тетра містить чотири компоненти. Ацетохлор забезпечує ґрунто ву активність проти однорічних однодольних та дводольних бур’янів, а тербутилазін забезпечує ґрунтову та листову активність, доповнюючи спектр контролю дводольних. Особливістю препарату є наявність антидоту, в якості якого виступає фурілазол. Він надійно захищає рослину за стресових умов, забезпечуючи безпечне вирощування зернової, силосної, а також особливо ніжної солодкої кукурудзи. Емульгатор у складі гербіциду діє як ефективний сурфактант при застосуванні на сходах культури, гарантуючи краще поширення та утримання робочого розчину на поверхні рослин та ґрунту. Препарат зручний у використанні, не має жодних обмежень по сівозміні. З урахуванням переваг Гвардіан Тетра його вже називають першим на кукурудзі, хоча не менш ефективно він працює і на соняшнику, сорго. Менеджер відділу засобів захисту рослин Олександр Ковернега був радий презентувати і поповнення в славетній гліфосатній групі «Монсанто». Тепер у Раундап Макс і Раундап Екстра з’явився новий родич. Компанія «Монсанто» розпочинає продаж в Україні нової формуляції гліфосату Раундап Пауер у вигляді водорозчинних гранул у зручній упаковці, які можна розчинити безпосередньо на місці застосування. Діючої речовини у препараті вдвічі більше ніж у попередника, а швидкість і зручність розчинення були продемонстровані безпосередньо в презентаційній залі. Завдяки досконалій формуляції значно спрощується та й здешевлюється транспортування та зберігання, препарат не перемерзає, зменшуються відходи та витрати на утилізацію, промивання тари. Як і його старші гліфосатні брати, новий препарат є еталоном ефективності: демонструє чудову дію у складних погодних умовах і температурних режимах, забезпечує довгостроковий контроль бур’янів за одне обприскування, має поліпшений ефект десикації. Що знаменно, Україна стала третьою країною світу, після Німеччини і Великобританії, де «Монсанто» представило цей препарат з інноваційною формуляцією.
Українська зірка інновацій
Та ще більш знаменно, що сама Україна стає джерелом інновацій. Як наголошує генеральний директор «Монсанто Україна» Джастін Лі Вулф, саме з наших теренів стартував інноваційний препарат світової компанії – біологічний інокулянт Торк СТ. Цей унікальний продукт, котрий став надновою зіркою FARM PROGRESS SHOW 2015, розроблено з корпоративним об’єднанням BioAg. Передпосівна обробка насіння препаратом Торк СТ у мікродозах із нормою витрати препарату (0,44 л/т насіння) створює кращі передумови стартового росту і розвитку рослин та позитивно впливає на процеси обміну речовин. Завдяки синтезованій активній речовині препарату – молекулі ліпо-хітоолігосахариду (ЛХО), що працює як біологічний інокулянт, зростає ефективність поглинання та засвоєння елементів живлення та води, посилюється стійкість рослини до різного роду стресових чинників. Молекули ЛХО відповідають за розвиток симбіозу між рослиною й бактеріями та утворення бульбочок, в яких фіксуються атмосферний азот і трансформується в доступну для рослини форму. Фахівці підтверджують, що ліпохітоолігосахарид також позитивно впливає на проростання насіння та ріст інших сільськогосподарських культур. Окрім того, сигнальні молекули ЛХО стимулюють встановлення симбіотичного зв’язку рослини та мікоризи ґрунту. «Торк СТ – це не просто продукт, а представник нового класу препаратів, – підкреслює директор з маркетингу і стратегічного розвитку компанії «Монсанто Україна» Олексій Стеценко. – Він не є сам по собі фунгіцидом, інсектицидом чи стимулятором росту, а працює через технологію сигнальних молекул. Його можна порівняти з дзвінком по телефону, який дає команду натиснути кнопку, що запускає роботу великого заводу». На презентації приводились ґрунтовні підтвердження на основі чисельних дослідів, що у кукурудзи, вирощеної з насіння, обробленого цим біологічним інокулянтом, значно швидше і потужніше розвивається коренева система на ранніх стадіях. Рослина утворює симбіотичні зв’язки з ґрунтовою мікрофлорою, отримує ліпший доступ і краще засвоює елементи живлення. Минулого року також випробували в своїй мережі. Зокрема, відзначили, що зросла кількість рядів у качані і вага зерен. Прибавка у врожайності склала від 3 до 7 відсотків. Результати весняних спостережень свідчать, що більш розвинута коренева система, на ній формується більше кореневих волосків.
Детальні результати дії препарату демонструвалися тут же, на дослідних ділянках. Для порівняння висівалося насіння оброблене лише фунгіцидом Максим XL і інсектицидом Пончо, а поруч – комбінацією препаратів Максим XL + Пончо + ТОРК СТ. Останній варіант продемонстрував комплексний вплив на фактори врожайності: стресостійкість, кількість рядів та зерен, масу качана та зерен. Як наслідок, урожайність гібриду ДКС 3472 зросла на 9,3 ц/ га, а ДКС 3511 – на 8,7 ц/га. Звичайно, це ідеальні умови дослідного поля. Але у тому, що українська інновація ТОРК СТ працює ефективно за будь-яких реальних умов, впевнилися всі.
Точність – прибуток землероба
Правду кажучи, всі великі інновації починаються з фермера, його запитів і потреб. Виявляється, сама ідея унікального обладнання Precision Planting для сівалок належить простій фермерській сім’ї Саудерів з Америки. Зрозумівши, що через недостатньо точний висів насіння кукурудзи та сої, вони втрачають значну частину сімейного прибутку, шляхом проб і експериментів були знайдені конструктивні рішення. Фахівці Precision Planting підкреслюють, що вони демонструють простий та доступний крок до високопродуктивного вирощування: «Все, що ви бачите, можна впровадити, не витрачаючи значних коштів, а врожаї доводити до максимуму». Під час презентації Precision Planting та на польовій демонстрації йшлося про обладнання, яке дозволяє зібрати та проаналізувати інформацію про особливості кожної ділянки поля: тип ґрунту, кількість вологи, рельєф, врожайність тощо. А переобладнані сівалки забезпечать на- прочуд точний та стабільний посів, з урахуванням рельєфу. Директор ТОВ «Хавестер» Володимир Іщук говорить, що наступним кроком може бути перехід до посіву двох гібридів одночасно: «Сіємо за один прохід основний гібрид, а на проблемних місцях – інший. Так ми не будемо витрачати дороге насіння, там де воно не розкриє свого потенціалу».
Фінансові інструменти для фермерів
На максимальний прибуток і захист сільгоспвиробника від цінових коливань та викликів ринку спрямовані й інші механізми «Монсанто» – фінансові. Менеджер «Монсанто Україна» Олександр Гладун підкреслює: «Ми готові допомагати, консультувати, спільно складати цілісну стратегію, щоб показати господарству, як можна вигравати, отримувати кращу ціну на насіння та на зерно». Зокрема, нова комерційна політика компанії «Монсанто» на 2016 рік включає привабливі програми знижок на кожен придбаний мішок насіння. У ході презентації учасники заходу ознайомилися з п’ятьма програмами – Перспектива, Посівна, Урожай, Комора та Агрообмін. Для дієвої підтримки розроблено нові фінансові інструменти, які передбачають можливість реалізації зерна за оптимально вигідною ціною, кредитування під заставу зерна або посівів, страхування ціни на майбутній урожай тощо. Кожен може обрати те, що йому найактуальніше, і бути впевненим: компанія «Монсанто» не залишить своїх партнерів наодинці перед викликами ринку. Деталі даних програм вже скоро дивіться на сайті www.dekalb.ua. Загалом, на FARM PROGRESS SHOW 2015 царювала не лише краща у світі кукурудза, а й тепла родинна атмосфера. Можна стверджувати, що «Монсанто» провела захід у широкому сімейному колі, бо триденний захід-виставка на полях інноваційного центру в Решетилівському районі завершився справжнім святом для малечі. Навіть овочева грядка від бренду SEMINIS натякала – в такій компанії любо і справу робити, і борщі варити. Під час унікального заходу аграрії могли побачити практично всю інноваційну кухню «Монсанто», продукти, рішення та технології. А продовольча безпека світу, процвітання України, добробут вашої родини – такі принципи співпраці і складові спільного успіху.
Джастін Лі Вулф, генеральний директор «Монсанто Україна»:
– Україна відіграватиме провідну роль у світовому аграрному виробництві, ми правильно тут і заради цього зібралися. Через партнерство, інновації і продуктивність ми зможемо змінити аграрний сектор України. Ви наші партнери та клієнти, головна цінність нашого бізнесу. Наша важлива особливість у тому, що ми не лише приймаємо рішення, а і швидко його впроваджуємо. Більше того, «Монсанто» намагається відповідати не лише на актуальні виклики, а й бути на крок попереду. Наче в хокеї, коли гравець високого рівня встигає опинитися там, де за мить буде шайба. Ми впроваджуємо інновації наших науковців заради збільшення продуктивності. А вона визначатиметься не тільки врожаєм, а й показником, яким міряєте свій успіх, – це віддача на інвестиції, рентабельність, зменшення ризиків.
Олексій Стеценко, директор із маркетингу і стратегічного розвитку компанії «МонсантоУкраїна»:
– FARM PROGRESS SHOW 2015 проходить в унікальному виставковому форматі, де кожен може зосередитись на тому, що йому найбільш цікаво та важливо. Для наших господарств важливо отримувати такі технології та рішення, які збільшують їх прибутковість. І ми пропонуємо для них комплекс рішень, котрі базуються на нашому найкращому у світі насінні, продуктах і технологіях. «Монсанто» також активно розвиває фінансові програми, бо розуміємо, що ринку потрібно допомагати, банківська система працює неефективно. Наші новітні фінансові програми дають змогу фермеру почуватися більш захищеним від ринкових коливань, отримувати максимальну рентабельність від своєї праці.
Олена Фоміна,керівник «Монсанто» з розвитку озимого ріпаку в Європі:
– Фермери все тут уважно оцінюють і дуже шанують такий формат, враховуючи кількість людей. Тут представлено практично все з продуктів та рішень «Монсанто». Що стосується ріпаку, то на цьому заході я ознайомила учасників із тенденціями його вирощування в Європі. Ріпак – актуальна культура і для України, хоча технологічно складна у виробництві. Але є найкраща лінійка ріпаків для наших умов, ми допомагаємо правильно вирощувати й отримувати хороший результат.
Юрій Джура, керівник відділу з розвитку технологій ТОВ «Монсанто Україна»:
– Компанія «Монсанто» сьогодні має що запропонувати кожному фермеру з урахуванням його конкретних потреб. Цього року ми почали запроваджувати ідеї мікропозиціонування. Наші фахівці вже чимало працювали над детальним вивченням біозон. І хочемо прийти з найкращим рішенням для фермера в його конкретних умовах вирощування. Скажімо, ДКС 3476 і ДКС 3472, нібито маючи подібний фенотип, мають свою специфіку: один гібрид показує себе краще при гарному зволоженні і добре переносить холод, а інший більш посухостійкий. Відповідно, доречно їх позиціонувати під оптимальні умови вирощування. Адже ми пропонуємо не той продукт, який є, а саме найкращий для конкретного фермера.
Юрій Коваленко,керівник з продажу компанії «Монсанто Україна» у Центральному регіоні:
– Із того, що можна було зробити з кукурудзою на цих ділянках, показано все, практично всі агрозаходи, технологічні прийоми. Також ми осучаснили формат спілкування на дослідних полях. І нашим гостям таке нововведення припало до смаку: лише у перший день завітало 460 учасників. За останні роки партнери звикли нам довіряти. Скажімо, в Сумській області довго взагалі не сприймали кукурудзу з ФАО більше 250, боялися швидкої вегетації, але тепер впевнено працюють і з ФАО 310-360. З нашої широченної лінійки ми підбираємо навіть не гібрид під ваше господарство, а гібрид під вашу технологію. Лінійка наших продуктів дуже широка, і ми знайдемо те, що дає максимальний результат. Ми супроводжуємо своїх клієнтів протягом усього періоду вирощування – відповідаємо за якість продуктів і кінцевий результат.
Микола Луценко, директор з виробництва ТОВ «Агротех-Гарантія», Полтавська обл.:
– Вже п’ятий рік ми успішно співпрацюємо з «Монсанто». Раніше працювали також з іншою відомою світовою компанією, але почались провали в урожайності. А компанія «Монсанто» нас не підводить. Так, найкраще цього року показав себе гібрид ДКС 4590, а заслужений ДКС 3705 уже третій рік нас радує продуктивністю… Загалом зараз вирощуємо гібриди компанії на 11 тисяч га. І на наступний рік підберемо ще кілька новинок.