Костянтин Новіков,
менеджер з маркетингу
компанії «Монсанто»
в Україні
Кліматичні зміни, які ми можемо спостерігати як в Україні, так по всьому світу спонукають аграріїв шукати нові рішення викликам, що створює для нас природа.
Це особливо стосується вирощування ріпаку озимого – ця культура є надзвичайно технологічною культурою і потребує більшою уваги, ніж деякі інші польові культури. Так як озимий ріпак майже повний рік знаходиться в полі він в повній мірі відчуває вплив змін погодно-кліматичних умов.
Основним фактором, що вплинув на зменшення площ під ріпаком у 2015-2016 рр стала посуха, яка поширилася по всій території України, навіть на території типового Полісся. Посуха є серйозною перешкодою для отримання сходів, але чи дійсно ми не можемо зменшити вплив цього фактору?
Наразі на українському ринку представлені гібриди, що можуть ефективно вирощуватися за умов раннього посіву без додаткового застосування регуляторів росту. Такі гібриди формують розлогу розетку на поверхні ґрунту і на початку вегетації інтенсивно розвивають кореневу систему, а не вегетативну надземну масу. Саме така особливість розвитку дозволяє висівати ці гібриди в ранні строки. Таким чином, поява на ринку високопродуктивних гібридів - як для ранніх, так і для оптимальних строків посіву - дозволяють аграріям максимально ефективно використовувати
наявну вологу в ґрунті або планувати посів відносно кліматичних прогнозів. Динаміка
опадів останніх років показує, що в кожному із трьох основних місяців посівної кампанії озимого ріпаку випадає достатня для отримання сходів кількість опадів (таблиці 1, 2 ,3 ,4).
Враховуючи все вищезазначене, можна з впевненістю говорити що за допомогою правильного підбору гібридів можна нівелювати вплив посухи на розвиток ріпаку. Насіннєвий бренд ДЕКАЛБ пропонує шість гібридів для ранніх строків посіву ДК Сеакс, ДК Сенсей і ДК Імістар КЛ, ДК Секвоя, ДК Секюр, ДК Седона.
Наступним важливим фактором, що також пов’язаний із погодними умовами, є перезимівля ріпаку. Минула зима не була дуже жорсткою в Україні і мала негативний вплив лише на посіви, які були слабо розвинуті перед входом в зиму. Але все ж таки не слід нехтувати цією ознакою при виборі гібридів. Оскільки Україна є одним із основних виробників продовольчого ріпаку в Європі, селекціонери з великою увагою ставляться до потреб українських аграріїв. Тому останнє покоління гібридів ДЕКАЛБ має підвищені показники зимостійкості, які витримують значно низькі температури навіть за відсутності снігового покриву.
З досвіду наших колег з Польші, можемо відмити, що гібриди ДК Ексквізіт, ДК Сенсей, ДК Іммінент КЛ, ДК Ексторм, ДК Сеакс в умовах північного регіону Польші показали перезимівлю на рівні 80% за безсніжної зими при мінімальній температурі в -28С.
Розтріскування стручків останнім часом стає одним із основних факторів, який може створювати проблеми у ріпаковому полі та також впливає на вибір гібридів аграріями. Зливи і град в період збирання, різниця вологості повітря в денний і нічний період можуть стати причиною значних, якщо не повних, втрат вирощеного врожаю. Гібриди ДК Ексторм, ДК Експовер, ДК Ексквізіт, ДК Екстроверт, ДК Сеакс, ДК Іммінент КЛ, ДК Імістар КЛ мають високі показники стійкості до розтріскування, що у комбінації з ефективним фунгіцидним захистом дає можливість максимально зберегти вирощений урожай навіть за умов несприятливих погодніх умов у період збирання ріпаку. Останній за згадуванням але не останній за значенням фактор - є стійкість рослин ріпаку до хвороб. Основними патогенами, що зустрічаються в Україні є Фомоз (Phoma lingam Desm.), Альтернаріоз (Alternaria brassicae Sacc.) та Склеротініоз (Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary). Ці хвороби здатні майже повністю знищити врожай.
В цьому році за рахунок великої кількості опадів, які пройшли по всій території України, а потім швидкого набору температури Альтенаріоз і Склеротініоз отримали значний поштовх до розвитку. За рахунок такого впливу клімату господарства, які не змогли ефективно захистити посіви фунгіцидами, отримали значне пошкодження рослин цими хворобами. Саме тому важливою є і сама стійкість рослин до хвороб. Так рослини, що мали генетичну стійкість до хвороб, мали значно менше ураження і дали можливість господарствам, незважаючи на невчасне внесення фунгіцидів за рахунок опадів, ефективно захистити рослини і максимально зберегти врожай.
Отже, підсумовуючи все вищезазначене, можна з впевненістю говорити, що інтенсивна технологія, підбір гібридів відповідно до зони вирощування і особливостей господарства, а також професійний супровід від насіннєвих компаній дають змогу дивитися на майбутнє ріпаку в Україні з великими перспективами. І культура, яка до недавнього часу була важкою у вирощуванні та без гарантій економічної стабільності стає найбільш прибутковою серед основних польових культур із позитивним впливом на сівозміну, який важко переоцінити.